Alan Derinliği – Bölüm 2 (Hyperfocal Mesafe)

Alan Derinliği – Bölüm 2 (Hyperfocal Mesafe)

Alan Derinliği yazımın birinci bölümünde net alan derinliğini ve diyaframın net alan derinliği kontrolündeki rolünü incelemiştim.

Diyafram kısıldıkça net alan derinliği artıyor ancak bir noktadan sonra diyaframı daha da kısmak diffraction denen bir olay nedeniyle netliği olumsuz etkilemeye başlıyor. Dolayısı ile mümkün olan en kısık diyaframı kullanmak net alan derinliğini artıracak diye beklesek de sonuç hiç de tatmin edici olmuyor.

Bu bölümde ise maksimum net alan derinliği elde edebilmek için hyperfocal mesafeye netleme tekniğinden bahsedeceğim.

Hyperfocal mesafe nedir?

Bir noktaya netlediğimiz zaman o noktanın önünde ve arkasında bir alan net olacaktır. Çok yakın bir noktaya netlersek, sonsuzdaki nesneler net alan derinliğinin dışında kalarak netsiz olabilir. Çok uzağa netlersek bu sefer de yakındaki nesneler net olmayabilir. O zaman netleme mesafesini çok dikkatli seçmemiz gerekiyor.

Hyperfocal mesafe sonsuzdaki nesneleri kabul edilebilir derecede net olabilmesi için netleme yapabileceğimiz en yakın mesafedir. Yani öyle bir noktaya netleyeceğiz ki, netlediğimiz noktaya kadar olan mesafenin yarısından başlayarak sonsuza kadar net olacak. Elbette sonsuzdaki nesneler kabul edilebilir derecede net olacak, yani süper bir netlik ve keskinlik mümkün değil, netlediğimiz noktadaki nesneler sonsuzdaki nesnelere göre daha net olacaktır.

Hemen şunu belirtmek gerek, bu yöntem geniş açı lenslerde daha iyi sonuç veriyor. Özellikle manzara fotoğrafçıları için bu teknik faydalı olabilir. Hyperfocal mesafe hesabı diyafram değeri, lensimizin odak uzaklığı ve sensör boyutumuza bağlı olarak hesaplanıyor. İyi haber şu ki, internette bu hesabı yapmadan makinemize ve lensimize uygun hyperfocal mesafe tabloları kolaylıkla ve ücretsiz bulunabiliyor 🙂 Yani bir formül ya da hesapla uğraşmamıza gerek yok… Zor olan böyle bir tablodan kullanmamız gereken değerin örneğin 2,42m olduğunu bulduktan sonra tam 2m 42cm’ye netlemek. Tabii en kolayı bir metre ile ölçmek, yanımızda metre yoksa adım hesabı da pratik bir çözüm olabilir…

Ben Photopills diye bir uygulama kullanıyorum. Bu uygulamayı daha başka bir çok amaçla da kullandığım için satın almıştım, hyperfocal mesafe konusunda da oldukça yardımını gördüm…

Hemen sonucu görelim:

Fotoğrafı Canon EOS R ile 24mm lens ve f/8 diyafram değeri ile çektim. Sonuç oldukça başarılı bence, siz ne dersiniz?

Son olarak biraz daha pratik bir yöntemden de bahsetmeden geçmeyeyim. Hyperfocal mesafeye netlediğimizde o mesafenin yarısından itibaren net alan derinliği elde ediyorduk. Yani aslında hangi noktaya netlersek netleyelim, net alan derinliği o mesafenin yarısından itibaren başlayacaktır. Bu bilgiyi nasıl kullanabiliriz? Fotoğrafımızda bize en yakın neyin net olmasını istediğimize bakalım. Örneğin bulunduğumuz yerden 1,5m mesafedeki bir çiçeğin net olmasını istiyoruz. 3m’ye netlersek net alan derinliği yarısı mesafeden itibaren başlayacağına göre çiçek teorik olarak net olacaktır. Tek dezavantajı, eğer hyperfocal mesafeden daha yakına netlemiş olursak sonsuzdaki nesneler net olamayacaklar, çünkü net alan derinliğini öne çekmiş olacağız. Kısacası bize en yakın neyin net olmasını istiyorsak iki katı mesafeye netleyebiliriz. Elbette diyafram değerimiz de bu alanı kaplayacak kadar olmalı… Bunu yaparken sonsuzdaki nesnelere de dikkat edersek gayet pratik bir yöntem olarak bunu kullanabiliriz.

Yorumlarınızı, sorularınızı ve tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Umarım yazılarımı faydalı buluyorsunuzdur. Takip etmek için email listeme üye olabilirsiniz.

Önümüzdeki bölümde focus stacking tekniği ile maksimum net alan derinliği elde etmekten bahsedeceğim.

Bol fotoğraflı günler dilerim,

Sevgiler.

Özgür

Eğitim ve etkinlikler ile ilgili duyurular ve fotoğrafçılık ile ilgili faydalı bilgiler için lütfen email listeme abone olun

Sign up to our newsletter for regular updates and more.

Archives

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping